Rökutveckling från Office OneFoto: MMS-BildRökutveckling från Office OneFoto: MMS-Bild
Brand på Arlanda
En brand bröt ut på bygget av Office One på Arlanda strax före klockan 12.
Enligt SOS-Alarm är en det en brand vid Office One där det byggs ett nytt kontorsområde samt hotell. Ett vittne berättar för märsta.nu att det rykt mycket från området och att det är ett stort pådrag. Storstockholms räddningscentral uppger att det är frigolit på ett tak som brinner, branden är under kontroll men släckningen beräknas pågå en stund. Ingen person har dock skadats i samband med branden, den personal som arbetade vid stunden för branden har tagit sig ner från taket.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.
Notiser Kommunen har tidigare arrangerat en rad fysiska möten om tonåringars trygghet. Nu kommer ytterligare ett möte, denna gång i digital form. Fokus kommer vara på att minska risken att ungdomar hamnar i kriminalitet.
Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.
Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.