Brand i skog mellan Tingvalla och Ekilla

Det uppstod en brand i skogen mellan Ekilla och Tingvalla under lördagen.

Vid 18:45 på lördagskvällen inkom ett larm om en brand i Märsta. Enligt Josefin Lindblom från räddningstjänsten rörde det sig om en mindre gräsbrand rapporterar UNT.se. Branden uppstod i en centralt belägen skogsdunge nära flerbostadshusen i stadsdelen Tingvalla. Klockan 19:43 meddelade räddningstjänsten att branden var släckt och att brandmännen hade lämnat platsen

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening