Ett stort pådrag kallades under fredagskvällen ut till en brand i en industrifastighet i Arlandastad.
Larm om branden kom vid 21.30-tiden på fredagskvällen. Det vällde ut rök ur fastigheten på Turbingatan när brandkår anlände och det visade sig vara element som fattat eld. Brandkår fick snabbt kontroll på elden och därefter vändrade man ut fastigheten. Insatsen avslautades efter drygt en timme.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.