Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Bråk på Arlanda flygplats – man misstänkt för misshandel

En man misshandlade en familjemedlem på Arlanda under morgonen varpå polis fick tillkallas.

Under torsdagsmorgonen kallades polisen till Arlanda flygplats efter att en familj börjat bråka under sin resa. Enligt uppgift från Polisen ska en man ha attackerat en familjemedlem med ett tillhygge, vilket ledde till att han frihetsberövades på plats. Mannen, som nu är misstänkt för misshandel, avlägsnades från flygplatsen av polisens patruller som hanterade incidenten. Inga ytterligare uppgifter om familjens tillstånd eller om händelsens bakgrund har meddelats.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Besvärligt väglag – risk för halka och snörök

Nyheter Sigtuna kommun påverkas av snöfall och hala vägar, vilket skapar svåra trafikförhållanden. Trafikverket varnar för besvärligt väglag på flera sträckor i området, och halkbekämpning har genomförts under lördagen.

Nya medlemmar i Liberalernas styrelse

Politik Helen Kavanagh Berglund är nytt tillskott i Liberalernas styrelse under 2025. Anders Eriksson kvarstår som ordförande och Pernilla Bergqvist är alltjämt med i styrelsen.

Framsteg för kommunens kundservice

Notiser Sigtuna kommun har utsetts till en av de mest förbättrade organisationerna i kundservice enligt en kartläggning från undersöknings- och analysbolaget Brilliant Future.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening