Foto: Pressbild

    Bostadsrätterna ökade mest i kommunen

    Priset på bostadsrätter i kommunen har ökat mest i hela länet de senaste tre månaderna.

    När Svensk Mäklarstatistik släppte de senaste kvartalssiffrorna framgår att priset på bostadsrätter gått upp mest i Sigtuna kommun av länets samtliga kommuner. Nio procent har priserna gått upp i Sigtuna, i Vallentuna som är tvåa har priserna gått upp med 6,4 procent. 150 bostadsrätter såldes i kommunen mellan december-februari till snittpriset på drygt 2 miljoner, kvadratmeterpriset på bostadsrätter är uppe i 29 200 kronor. Sett över det senaste året är ökningen 2,6 procent.

    På villasidan är det i princip stiltje i priserna men en minskning med 0,8 procent. Bara 41 villor har sålts de senaste tre månaderna. Endast fyra kommuner i länet har plussiffror på villasidan, resterande 22 har negativ prisutveckling. Det senaste året har det sålts 235.

    Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
    EXTRA

    Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

    Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

    Nyheter

    Sport

    Kultur & Nöje

    Näringsliv

    Debatt

    Bostad

    Kampsport

    Förening