Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Bostadsrätter ökade med 260 procent

Villapriserna har ökat minst i Sigtuna kommun under en tioårsperiod enligt siffror från Svensk Fastighetsförmedling. Men samtidigt ökade priserna på bostadsrätter nästan mest i länet.

Svensk fastighetsförmedling har kartlagt prisutvecklingen på villor och bostadsrätter i Stockholms län under en tioårsperiod. Av siffrorna framgår att villapriserna ”bara” gått upp med 58 procent vilket är sämst utveckling i länet. När det gäller bostadsrätter var ökningen hela 262 procent, tredje mest i hela länet, bara Upplands-Bro (276%) och Österåker (268%) hade större ökning. Minst i länet steg bostadsrätterna på Lidingö (83) procent.

I grannkommunen Upplands-Väsby var ökningen på villor 79 procent, nia i länet. På bostadsrätter hade Väsby ökat med 189 procent.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening