Bosse Andersson, Märsta, kom in i fullmäktige. Foto: Centerpartiet

Bosse kryssade sig in

Bosse Andersson var på plats 15 på Centerpartiets lista men när personrösterna räknats klart fick han över 9 procent av personrösterna och får därmed plats i fullmäktige: - Jag tackar av hela mitt hjärta för det fantastiska stöd jag fått av de som kryssat mig, skriver Bosse i sms till märsta.nu

Bosse Andersson satsade på landstingspolitiken men får nu även ta plats i fullmäktige, det står klart efter att personrösterna räknats klart och Bosse fått 141 kryss, drygt 9 procent av kryssen. Bosse tar sig nu förbi samtliga på listan och blir förstanamn. De tre mandaten som centerpartiet fick går i fullmäktige även till Gill Brodin och Jennifer Grede, tredjenamnet på listan var Petra Ullenius.

Bosse har tidigare deklarerat att han satsar på landstingspolitiken och inte drivit någon lokal personvalskampanj för fullmäktige. Han har tidigare varit kommunalråd i samband med kommunledningarna 2006-2014. I ett sms till märsta.nu skriver han att han inte tagits ställning till om han ska behålla sin plats men att Sigtuna kommun ligger honom varmt om hjärtat. För att bli invald krävs 5 procent av sitt partis röster i en valkrets.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening