Bosse Andersson, till vänster, ser över spårbilsbussarna i Rotterdam. Med på bilden närmast Bosse är också Ann-Christine L Frickner (C), gruppledare i Upplands-VäsbyFoto: Insändarbild

Bosse Andersson på spårbilskonferens

Bosse Andersson från Märsta medverkar i den internationella konferensen för spårbilar i Antwerpen: - Vi har sett ett system med självstyrande bussar i Rotterdam, berättar Bosse för märsta.nu

Sedan lång tid tillbaka är Bosse Andersson (C), politiker i landstingsfullmäktige, med i nätverket Kompass som vill få in spårbiltrafik i stadsplaneringen. Årligen medverkar Kompass i konferenser runt om i världen, i år hölls den internationella konferensen för spårbilstrafik Antwerpen. Den avslutas idag onsdag, första dagen besökte man ett fungerande bussnät av spårbilstrafik i holländska Rotterdam.

Flera kommuner i Stockholms län hade representanter med och Bosse var själv med från landstingets sida eftersom han även är med i Trafiknämnden. Han ser framför sig ett system i Sigtuna kommun där Arlanda kopplas ihop med Märsta.
– Det är allvarligt att få in så mycket bilar nära Arlanda och värre blir det när det kommer in 40 000 till som ska arbeta, det är bättre att göra arbetsplatser än vägar av marken, säger Bosse.

I praktiken skulle det fungera på så sätt att man kanske tar pendeltåg till Arlanda eller Märsta och därefter åker i en spårbil till arbetsplatser, man ska även få med långtidsparkeringar:
– Det ska vara så lite bilar som möjligt kring Sky City och Terminal 5, fortsätter Bosse.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening