Bonava bygger småhus och hyresrätter i Stadsängarna
Bonava har gjort klart med byggrätter i Sigtuna stadsängar för småhus och hyresrätter.
Ett 30-tal småhus á 120 kvadratmeter och 200 hyresbostäder ska byggas i Sigtuna stadsängar av Bonava. Kvarteret blir enligt ett pressmeddelande ett tryggt område med möjligheter för barn att leka fritt. Till lägenheterna kommer det att ingå enklare fastighetsförvaltning som snöskottning och gräsklippning.
Nyheter Sträckan mellan Ulriksdal och Märsta är en av de mest drabbade tågsträckorna i Sverige när det gäller infrastrukturrelaterade störningar. Under 2024 registrerades 270 fel som ledde till förseningar för både gods- och persontrafik.
Blåljus Under onsdagen hanterade polisens ledningscentral i Stockholm tretton fall av fullbordade eller försök till bedrägerier riktade mot äldre personer i länet.
Notiser Från och med nu stängs en del av Strandvägen i Sigtuna stad av för biltrafik. Anledningen är byggarbetet med Gångbryggorna, vilket medför ökad byggtrafik i området.