Polis uppger att det föremål som hittades i Märsa Centrum bedömdes som skarpt och en förundersökning
Vid 13-tiden larmades polis till Märsta centrum med anledning av ett misstänkt farligt föremål. Polisen uppger på sin hemsida att man gjort vissa avspärrningar. TV4 rapporterar att bombskyddet är på plats och arbetar. Enligt TV4 ska det vara en misstänkt handgranat.
Polisen meddelar vid 15-tiden att föremålet som hittades bedömdes som skarpt. Man har inlett en förundersökning om brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.