Thomas Bodström blir ny landshövding i Stockholms länFoto: Stadium Running/Arkiv

Bodström ny landshöving

Förre justitieministern Thomas Bodström tar över som landshövding efter Chris Heister i november.

Chris Heister lämnar sin post som landshövding efter sex år i november. Hennes efterträdare har utsetts av regeringen till Thomas Bodström. Förordnandet är på sex år, till och med 31/10 2023.
– För mig är detta en fantastisk möjlighet att få bidra i arbetet med att utveckla Stockholms län, kommenterar Bodström i ett pressmeddelande.

Thomas Bodström som varit justitieministern tidigare kommer att arbeta med länets kommuner, landsting, myndigheter, näringsliv och civilsamhälle. Länsstyrelsen har ofta en samordnande verksamhet och ska även se till att kommunen följer plan- och bygglagar. Nuvarande landshövding Chris Heister lämnar sitt uppdrag 31/8 och under två månader blir det en tillförordnad landshövding i Åsa Ryding.
– Thomas Bodströms erfarenhet är min övertygelse att vi under hans ledning kommer att fortsätta utvecklas och göra god nytta för länet, säger tillförordnade länsöverdirektören Åsa Ryding.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening