En märstabo i 20-årsåldern döms för sexuellt ofredande för att han blottat sig för två kvinnor i Märsta samt onanerat utanför Väsby station.
Vid två tillfällen förra sommaren blottade sig mannen för två kvinnor i Märsta, ena gången i Steninge och andra gången i centrala Märsta. Några dagar tidigare hade han dessutom onanerat utanför Väsby station i anslutning till en kvinna. Han döms nu för tre fall av sexuellt ofredande, dock förnekar han brott. Han döms nu till dagsböter på totalt 16 000 kronor och ska betala skadestånd till kvinnorna, en av dem ska få skadestånd på 5000 kronor, ett högre belopp än de andra två vilket motiveras av att hon vid tillfället var 18 år.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.