Flera träningar fick ställas in på grund av rasrisk i samband med Klass 1-varningFoto: märsta.nu
Blixtstänger Pinbackshallen: Risk för ras
Kommunen beslutade att stänga ner Pinbackshallen med kort varsel vilket innebar att flera träningar fick ställas in för Wings ungdomslag.
Pinbackshallen har samma takkonstruktion som Tarfallahallen som rasade i Kiruna för ett år sedan. Nu har det kommit till kommunens kännedom att man måste stänga hallen i samband med att det råder Klass 1-varning vilket SMHI utfärdat för Stockholm gällande snö och blåst. märsta.nu rapporterade om det under onsdagen.
Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.
Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Ishockey Wings vann i Hockeyettan för första gången på nio matcher sedan Vårserien inleddes. 3-2 mot Kiruna på övertid efter att Valther Vannar avgjort.
Innebandy Veteran-SM i innebandy för 60+ blev en riktig succé för Sigtuna IF. Klubbens två lag, Sigtuna Blå och Sigtuna Vit, tog sig hela vägen till final och gjorde upp om guldet.
Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.
Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.
Ishockey Clemensnäs tog hem segern mot Wings i Hockeyettan efter en match som präglades av effektivitet och ett starkt powerplay-spel från hemmalaget. Trots en lovande inledning från Wings föll siffrorna till slut tydligt, 5–1.
Ishockey Wings inkasserade en knapp förlust mot Kalix i Hockeyettan efter 1–2 på hemmaplan inför 177 åskådare. Matchen blev precis så tuff som förväntat, och trots en stark insats räckte det inte hela vägen för Wings.
Handboll Skånela IF stod för en imponerande insats mot serieledarna Ystads IF i Vikingahallen, men det räckte inte hela vägen. Inför 315 åskådare bjöd Märstalaget på en kamp som var nära att sluta i en skräll.
Handboll Skånela åkte på en tung förlust mot Skövde i fredagens bortamatch, där slutresultatet skrevs till 32–25. Trots en jämn första halvlek, där ställningen var 12–11 till Skövde, tappade Märstalaget greppet i den andra halvleken.