Espresso house är tredje billigaste platsen att äta på.Foto: Pressbild/Swedavia
Billigaste lunchen på Arlanda
Det behöver inte kosta skjortan att äta på Arlanda. Kan kan nämligen få massor med mat för under 100 kronor rätten.
För att råda bot mot myten om att det kostar skjortan att äta på Arlanda har Swedavia tagit fram en guide på tio platser där man kan äta under 100 kronor. – Många har en bild av att det är dyrt att äta på flygplatsen men det finns många mindre kända pärlor som vi gärna tipsar om, särskilt i januari när många behöver vara lite extra ekonomiska . På listan finns rejäla portioner med mat från hela världens hörn som quesadillas, dumplings, hamburgare och caesarsallad, säger Carina Ahlberg, produktansvarig för mat och dryck på Swedavia, i ett pressmeddelande.
Billigast: 57 kronor Snabbmatskedjorna McDonalds och Max har alla menyer som kostar under 100 kronor, men billigast är det att äta en quesadillas på Naked Juicebar för 57 kronor. Näst billigast är dumplings på Bejing 8 och trea på listan är Espresso house med en ceasarsallad för 89 kronor.
Kulturnyheter Den 7 februari släpper Märstarapparen 25 sin nya singel "Hör dig". Låten beskrivs som en skildring av en turbulent kärleksrelation där båda parter vill lämna men hålls kvar av den starka kärleken.
Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.
Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.
Kulturnyheter Sigtuna museum har i år lockat hela 142 936 besökare, en siffra som överträffar förra årets rekord på 106 924 redan i augusti. Med det imponerande antalet besökare placerar sig museet i nivå med storstädernas mest populära institutioner.
Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.
Märstafolket Under torsdagen den 12 december hölls den sista gemensamma träningen för hösten med deltagare från Mamma United. Tillsammans med RF-SISU Uppland har träningar arrangerats varje torsdag under hösten i Eddaskolans idrottshall.
Märstafolket Kunskapsodlarna, en ideell förening i Märsta, erbjuder stöd till både svenskar och nyanlända som behöver hjälp med studier, språkträning eller att förstå det svenska samhället.
Kulturnyheter Färska siffror från Kulturrådet visar att tjejer fortsatt är i majoritet på landets kulturskolor. I Sigtuna är andelen tjejer ännu högre än riksgenomsnittet – hela 69 procent av eleverna är tjejer.