Bilbränder kan vara försäkringsbedrägerier. Obs! Branden på bilden är en genrebild och sannolikt inte en av de 43 fall av försäkringsbedrägeri som skett i Stockholms län 2018.Foto: Magnus Granhagen
Bilbränder utreds som försäkringsbedrägerier
Larmtjänst uppger att 43 fall av bilbränder i Stockholms län förra året visade sig vara fall av försäkringsbedrägeri.
Uppemot 7000 bränder i personbilar anmäls till försäkringsbolaget varje år, bilbränder är kostsamma och kostar försäkringsbranschen omkring 150-200 miljoner kronor enligt Larmtjänst. Under 2018 har svenska försäkringsbolag beslutat att inte betala ut ersättning för 186 bilbränder eftersom de bedömts vara fall av bedrägeri. 43 av fallen uppges vara i Stockholms län, okänt om någon är i Sigtuna kommun.
Bilbrand rubriceras som skadegörelse genom brand, märsta.nu rapporterar inte om alla bilbränder som sker i kommunen. Förra året anmäldes 26 fall av bilbrand, en minskning med sju jämfört med 2017.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.