En personbil på en parkering antändes under natten till måndag. En polisanmälan gällande skadegörelse genom brand är upprättad. – Bilen är totalförstörd, säger Emil Skoglund, ledningsoperatör vid räddningscentralen.
Under natten till måndag larmades räddningstjänsten till Tingvallavägen efter larm om en bilbrand. Bilen stod på en parkering och det förelåg spridningsrisk. – Bilen är totalförstörd, det fanns lite andra bilar men vi lyckades begränsa branden, så det är bara en bil som är totalskadad, säger Emil Skoglund, ledningsoperatör vid Storstockholms räddningscentral.
Finns det något som tyder på att bilen ska självantänt? – Generellt brukar inte bilar antändas av sig själva men jag kan inte uttala mig om brandorsaken, säger Emil Skoglund.
Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.
Blåljus En större polisinsats pågick i Rosersberg under kvällen sedan maskerade personer sprungit in på ett företagsområde med vad som såg ut att vara vapen.
Blåljus En taxiresa mellan Stockholm och Arlanda resulterade nyligen i ett polisingripande efter att en turist ifrågasatt det begärda priset på 2 000 kronor.
Nyheter Tågtrafiken till och från Märsta påverkas under måndagen av kraftiga förseningar och inställda avgångar. Orsaken är ett omfattande signalfel mellan Solna/Sundbyberg och Stockholm City, enligt information från SL.
Nyheter För att motverka en enligt Skolverket pågående läskris i Sverige satsar regeringen vidare på att öka tillgången till litteratur i landets förskolor och skolor.
Ung & Student Under vecka 16 är det påsklov i Sigtuna kommun – och för alla barn och unga upp till 19 år erbjuds en rad gratis aktiviteter inom sport, kultur och kreativitet.
Nyheter Under årets första kvartal var 60 procent av alla nya bilar i Sigtuna elbilar eller laddhybrider – en liten ökning jämfört med kvartalet innan.
Blåljus Inför Djurgårdens match mot Rapid Wien anlände bortalagets supportrar till Arlanda, några hade med sig tandskydd varpå polis valde att avvisa dem från landet.
Notiser För andra året i rad har en rekordstor andel av SL:s resenärer rest med giltig biljett. Under 2024 uppgick andelen till 98,2 procent, enligt uppgifter från Region Stockholm.