Foto: MMS-Bild

Bilar krockade i Arlandastad

Två personbilar krockade i korsningen väg 263/273 strax före lunch: - En person klagade på nacksmärtor.

Polis, ambulans och brandkår kallades till den olycksdrabbade korsningen väg 263/273 vid 11.17 med anledning av att två bilar krockat.
– En bil körde in i sidan på den andra, säger Anna Westberg vid Polisens ledningscentral.

En person klagade på nacksmärta men det är oklart om denne behövde åka till sjukhus enligt Anna Westberg. Polis har upprättat en anmälan, vad den avser var inte klart just nu.

Uppdatera 13.20

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening