Foto: Magnus Granhagen

Bil körde in i Plantagen

En personbil körde under förmiddagen in i Plantagen i Brista: -Vi ska utreda hur det gick till, säger Towe Hägg vid Polisens ledningscentral.

Bilen åkte av okänd anledning in i Plantagen vid 9.20-tiden. Brandkår och ambulans kallades ut. Troligtvis rör det sig om en olyckshändelse enligt de första uppgifterna. Polisen uppger för redaktion att ingen person skadades fysiskt i samband med krocken, varken förare i bilen eller personal och kunder. Händelsen ska utredas av polisen men det finns ingen klar brottsrubricering,

Uppdaterad 10.55

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening