En personbil körde av Måbyleden på onsdagskvällen.
Vid 21.20-tiden körde en bil av Måbyleden vid korsningen in till Broby. I samband med avåkningen kördes två lyktstolpar ner vid Gång- och cykelvägen. Föraren i bilen kunde ta sig ut för egen maskin och förhördes av polis när märsta.nu anlände till platsen. Lyktstolparna får lagas av väghållaren men elektriker fick kallas ut för att säkerställa att de inte är strömförande.
Nyheter märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Valsta är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Nyheter En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Nyheter Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Nyheter Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Nyheter Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.