Sigtuna kommuns får 1,6 miljoner kronor i bidrag för projekt som ska få fler att använda biblioteket i kommunen.
Statens Kulturråd delar ut stöd runt om i landet för olika projekt. Sigtuna kommun har beviljats 900 000 kronor till ett projekt som handlar om att fler nyanlända ska använda bibliotekets tjänster. Ett annat projekt ger Sigtuna kommun 700 000 kronor, också det är biblioteksrelaterat.
Totalt är det 220 miljoner som fördelats på uppdrag av regeringens proposition om stärkta folkbibliotek för 2018-2020. – En satsning som Stärkta bibliotek har gjort folkbiblioteksutveckling möjlig i hela landet. Kommunerna har olika förutsättningar och har kunnat anpassa sina insatser för att bättre uppfylla bibliotekslagens prioriteringar och vara tillgängliga för fler, säger Lotta Brilioth Biörnstad, enhetschef för Litteratur och bibliotek på Kulturrådet.
Kultur & Nöje Den 8 april arrangeras Internationella Romadagen i Sigtuna kommun med ett event i Kulturlänken i Märsta. Evenemanget, som börjar klockan 18, lyfter fram romsk kultur och de insatser som görs för att stärka romers delaktighet och inflytande i samhället.
Kultur & Nöje Den 22 januari 2026 gästar komikern Özz Nûjen Märsta som en del av sin turné "Medborgare Nûjen". Föreställningen är hans tredje soloshow och kommer att framföras på 100 orter runt om i Sverige fram till valet 2026.
Kultur & Nöje Den 7 februari släpper Märstarapparen 25 sin nya singel "Hör dig". Låten beskrivs som en skildring av en turbulent kärleksrelation där båda parter vill lämna men hålls kvar av den starka kärleken.
Kultur & Nöje Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.
Kultur & Nöje Sigtuna museum har i år lockat hela 142 936 besökare, en siffra som överträffar förra årets rekord på 106 924 redan i augusti. Med det imponerande antalet besökare placerar sig museet i nivå med storstädernas mest populära institutioner.
Kultur & Nöje Färska siffror från Kulturrådet visar att tjejer fortsatt är i majoritet på landets kulturskolor. I Sigtuna är andelen tjejer ännu högre än riksgenomsnittet – hela 69 procent av eleverna är tjejer.
Kultur & Nöje Barnen får en egen kulturdag i Märsta Centrum, den firas 16 november och det kommer att finnas aktiviteter samt uppträdanden på Kulturtorget.
Kultur & Nöje På lördag den 5 oktober firar Sigtuna stort med två viktiga händelser: tioårsjubileet av Ingegerdsleden och invigningen av den nya St: Annaleden.
Kultur & Nöje Märstartisten ADAAM har gett ut en bok som ska locka till läsning i skolan: - Skolan är viktig för att du måste lära dig saker. Du måste utvecklas. Speciellt som ung. Men tro inte att det är kört bara för att du inte klarar skolan, säger ADAAM i ett pressmeddelande.