Foto: Miljöpartiet

Bevara vår kultur och historia!

Miljöpartiet har reagerat på hur viktiga kulturmiljöer i Märsta rivs eller byggs om. Miljöpartiet menar att trevliga äldre områden både i Sigtuna och Märsta är viktiga för tryggheten och ortens identitet.

När det gäller Smedsgården vill varken Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) eller SigtunaHems vd Göran Langer ta ansvar för rivningsplanerna som skapat stor oro hos hyresgästerna. Miljöpartiet anser att det är rimligt att den moderatledda kommunledningen har kontroll på hur det kommunägda SigtunaHem agerar. När de högst ansvariga skyller på varandra kommer hyresgästerna i kläm. Så här får kommunens hyresgäster inte behandlas.

I sin korrespondens med hyresgästerna hänvisar SigtunaHem till kommunen och kommunen hänvisar till SigtunaHem.
SigtunaHem skriver till hyresgästerna:
– Just nu förs en dialog med Sigtuna kommun. Får vi klartecken från Sigtuna kommun så ska ett arbete med detaljplan påbörjas.
– Dialog förs med planchef, stadsarkitekt och mark- och exploateringsansvarig på Sigtuna kommun. Hos oss på SigtunaHem är det vår VD som är ansvarig. Han har ansvaret att genomföra de beslut som vår ägare och styrelse tar.
– Vi beklagar djupt återigen att ni erbjudits en renovering som sedan drogs tillbaka utan någon riktig förklaring.

I sin insändare skriver SigtunaHems vd, tvärtemot sin egen personal:
– Redan när planerna för att renovera fastigheten Sätuna 3:181 stoppades för mer än ett år sedan så gick vi ut med information om orsaken.
– Däremot så håller SigtunaHem på att ta fram ett förslag för hur fastigheten Sätuna 3:181 skulle kunna utvecklas. Det sker i linje med det uppdrag vi har från vår ägare, Sigtuna kommun – att utreda var och hur vi kan bygga nya bostäder.

Kommunstyrelsens ordförande Holst (M) i sin tur verkar inte känna till dialogen som SigtunaHem säger sig ha med sin ägare Sigtuna kommun. I sin aggressiva insändare skriver han:
– Poängteras bör att det är SigtunaHems förslag att riva husen, inte kommunens. Kommunen har hittills inte ens fått förfrågan om att göra den isåfall nödvändiga detaljplaneändringen.

Miljöpartiet efterlyser ordning och reda i kommunledningen och kommunägda bolag och en transparent kommunikation med respekt för hyresgästerna. Att till varje pris skapa fler bostäder på bekostnad av historiska och kulturella värden som ger trivsel, trygghet och identitet i Märsta och Sigtuna är inte en rimlig prioritering.

  • Jan Franzén och Tove Björlin
    Miljöpartiet de gröna i Sigtuna kommun

repliken: Valfrihet ger kvalitet och långsiktig hållbarhet

Insändare David Lundqvist (S) inleder sin fråga om vårdbolagen i Sigtuna kommun med att hänvisa till maktskiftet 2017. Det vill säga då Kristdemokraterna (KD) tillsammans med Moderaterna (M) med flera under pågående mandatperiod fick kliva in och ta ansvar efter Socialdemokraternas kollapsade styre.

Nöjda med bolagsvinsterna från äldreomsorgen, M, KD, SfS och SD?

Insändare Fram till maktskiftet hösten 2017 gick Sigtuna kommun in för att sköta vård- och omsorgsverksamheten i egen regi. Äldre-, LSS- och socialpsykiatriomsorgen sköttes av kommunförvaltningens egna enheter. Sen har aktiebolag tagits in som utförare. Är M, KD, SfS och SD nöjda med dessa bolags vinstuttag?

Kommuner har ett ansvar för ett tryggare samhälle

Insändare Brottsligheten och den upplevda otryggheten är ett stort problem för företagen i Stockholms län. Nästan fyra av tio stockholmsföretag uppger att de har utsatts för brott under de senaste 12 månaderna. Dessa brott orsakar inte bara stora ekonomiska förluster utan leder också till otrygghet för personal och kunder. I Sigtuna uppger 60 procent av företagen att de önskar att kommunen prioriterar arbetet med min minskad brottslighet och ökad trygghet för att förbättra det lokala företagsklimatet.

Tack Sigtuna kommun

Insändare I och med senaste fullmäktige har jag avsagt mig alla mina politiska uppdrag då jag ska flytta från kommunen. Texten nedan är en del från mitt avslutningsanförande:

repliken: Martin behöver inte oroa sig

Insändare Martin Jansson beskriver sin oro för utvecklingen på bostadsmarknaden. Vi kan lugna Martin. Den oro han upplever grundas uppenbarligen på ett antal olika missförstånd eller på ren okunnighet.

Barnen och skattebetalarna blir förlorarna

Insändare Utbildningsförvaltningen varnar för att våra kommunala skolor får högre kostnader och svårt att rekrytera lärare. Trots det anser M-SD-KD-SfS-styret att en stor, vinstdrivande skolkoncern är ett välkommet tillskott i kommunen.

slutreplik: Kommunledningen drunknar i felkalkyler

Insändare Kära kommuninvånare och skattebetalare. Gå inte på kommunledningens bluffkalkyl om att simhallarna kostar 30 miljoner kronor per år. De glömmer nämligen att redovisa intäkterna. Deras kalkyl är därför långt ifrån vattentät.

Vi har rätt att bo här

Insändare Som nyvald vice ordförande för Hyresgästföreningen Sigtuna vill jag vädja till alla hyresgäster att vara vaksamma på vad som händer när kommunen ombildar hyresrätter till bostadsrätter.

repliken: Magplask av Socialdemokraterna

Insändare Att främja folkhälsan är viktigt och det är därför kommunledningen investerar 185 miljoner kronor i årets budget för att renovera, bygga ut och bygga nya anläggningar runtom i kommunen.

Låt fler Sigtunaelever driva företag i skolan

Insändare Stockholmsregionen behöver fler företagare. Det är i företagen som välstånd, innovationer och arbetstillfällen skapas – allt det som gör vardagen bättre för oss alla. Fler företagare i Stockholms län skulle stärka den lokala ekonomin och bidra till levande samhällen.

repliken: Vilse i pannkakan

Insändare Så nådde Socialdemokraternas beröringsskräck för privata utförare fram även till Kultur- och fritidsnämnden med ett påhopp på kulturchecken.

Kommunens engagemang för Viby by

Insändare I en artikel på märsta.nu försöker Marie Axelsson (S) ge sken av att ett eventuellt kommunalt köp av Viby by är ett socialdemokratiskt initiativ. Inget kunde vara mer felaktigt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening