Bosse Andersson (C) håller i ordförandeklubban i samband med landstingsfullmäktigeFoto: SLL

Beslut från landstingsfullmäktige

Under tisdag-onsdag pågår budgetfullmäktige i Stockholms läns landsting och redan under första dagen fattades viktiga beslut som rör länets invånare.

Flera lokala politiker från Sigtuna är ledamöter i landstingsfullmäktige som under 11-12 december hanterar budgeten för 2019. Bosse Andersson (C) är en av ordförandena, Ann Bly Lässman (S) och Olov Holst (M) är andra deltagare från kommunen.

Det som har klubbats är bland annat en investeringsbudget på 15,7 miljarder i främst sjukvård och kollektivtrafik. 160 miljoner ska gå till en riktad insats för busstrafiken bland annat under 2019. SL-kortet höjdes till 890 kronor i samband med sammanträdet, det ska även införas mobil kundservice som ska informera resenärer på plats i samband med föreningar. En annan satsning är trygghetscentralen, fler ordningsvakter i kollektivtrafiken och utökad kameraövervakning.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening