Pernilla Bergqvist, gruppledare för Liberalerna i Sigtuna kommunFoto: Pressbild

Bergqvist nöjd med liberala inslag i Tidöavtalet

Liberalerna i länet har kritiserat Liberalernas partiledning för att ha gått med på Tidöavtalet och den nya regeringsbildningen. Pernilla Bergqvist är dock än så länge positiv till överenskommelsen som ger Liberalerna plats i regeringen.

På måndagen valdes Ulf Kristersson (M) till statsminister och idag väntas han presentera sin regering i samband med regeringsförklaringen. Det har dock inte gått smärtfritt då Liberalerna som är en del av både parlamentariska underlaget och i regeringen haft interna stridigheter gällande hur mycket av Sverigedemokraternas politik som man nu tvingas genomföra vilket anses gå stick i stäv med den liberala ideologin och Liberalernas partiprogram.

Lokalt i Sigtuna kommun är gruppledare och profilen Pernilla Bergqvist än så länge positiv mot bakgrund av att Liberalerna får igenom en del av sin skolpolitik.
– Vi har nu en liberal borgerlig regering, precis som vi lovade att arbeta för i valrörelsen. Jag är glad över de välbehövliga satsningar och liberala reformer som finns i Tidöavtalet, inte minst på skolområdet, uppger Bergqvist i ett mail till märsta.nu

Bergqvist är även nöjd med satsningar på skärpta straff, ökade befogenheter för socialtjänst, insatser för att inte hamna i kriminalitet och stärkt skydd för våldsutsatta kvinnor.
– Sedan kan jag inte sticka under stol med att överenskommelsen även innehåller kompromisser och åtgärder som jag och en hel del andra liberaler ser som problematiska och som strider mot tidigare fattade landsmötesbeslut i mitt parti. Men jag har förtroende för våra liberala riksdagsledamöter och kommande ministrar i deras uppdrag att se till att liberala reformer genomförs i regeringen, fortsätter Pernilla Bergqvist.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening