Begåvade elever får särskilt stöd

Sigtuna kommun har antagit en handlingsplan för att särskilt begåvade elever ska få sina behov tillgodosedda.

Barn- och ungdomsnämnden har beslutat om en handlingsplan för särskilt begåvade elever:
– Elever med särskilda begåvningar känner sig ofta missförstådda i skolan. De tenderar att få samma problematik med dåliga betyg och hög frånvaro som elever med särskilda behov, på grund av upplevd tristess och understimulans i skolan. Det är därför bra att vi nu har en handlingsplan för hur skolan på bästa sätt kan möta dessa elever, säger Pernilla Bergqvist (L), ordförande i barn- och ungdomsnämnden.

Handlingsplanen för kommunen bygger på den handlingsplan som Sveriges kommuner och landsting antagit 2016 men är anpassad för Sigtuna kommuns skolorganisation. Bland annat ska kompetensen hos kommunens pedagoger höjas för att kunna stimulera de särskilt begåvade eleverna.
– Skollagen är tydlig med att skolan ska skapa förutsättningar så att varje elev utvecklas så långt möjligt. Precis som alla andra behöver särskilt begåvade elever individuellt stöd, ledning och stimulans. Utan anpassade insatser riskerar de att inte nå sin fulla potential och stanna i sin utveckling, säger Birgitta Asplund, verksamhetschef på barn- och elevhälsoenheten.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening