Dumpade batterier i MärstaFoto: Insändarbild

Batterier dumpades på gatan

Någon har dumpat batterier utanför en återvinningsanlägging i Märsta: - Har vi inte kommit längre än så här, frågar sig märstabon Kattis.

Märstabon Kattis sågen påse dumpade batterier utanför en återvinningscentral i centrala Märsta. Hon reagerade starkt. Batterier är farligt avfall och skadligt för naturen. Det finns särskilda platser där man kan lämna tillbaka batterier:
– Har vi inte kommit längre än så här, eller bryr sig folk inte alls? Farligt avfall rätt ner i på asfalten. Vår fina natur och så finns det ”nötter” som sabbar allt…Skäms på er alla nu som förstör natur med att kasta farligt avfall, säger Kattis till märsta.nu

”Alla möjligheter att återvinna”
Maria Vikström Nordmark, avfallsstrateg på Sigtuna Vatten och Återvinning, blir också ledsen när hon får se bilden. Men som tur är är det inte ett vanligt förekommande fenomen i kommunen. Sigtuna Vatten & Återvinning arbetar tillsammans med kommunen, butiker och fastighetsägare för att man ska lämna in sina batterier.
– Vi tillhandahåller alla möjligheter till att våra invånare ska kunna lämna in sitt avfall/farliga avfall på ett korrekt och säkert sätt – och ändå så gör man så här, säger Maria till märsta.nu

Skadar naturen
Att dumpa batterier i naturen eller direkt på gatan kan innebära en negativ miljöbelastning om avfallet inte tas om hand på rätt sätt. Maria Vikström Nordmark skulle själv ta sig till den aktuella återvinningscentralen för att se över situationen. Det kan röra sig om en trasig batteriholk som måste repareras exempelvis:
– Det innebär kostnader för kommunen eller fastighetsägaren att städa och sanera och dessa tas ut via skattsedel eller hyra.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening