Vänsterpartiet fortsatte sin tradition med Barnteater och höll den i lördags i samarbete med ABF och Lilla Parken i Valsta Centrum.
Valsta Centrum fick besök av Barnteater under lördagen när ABF och Vänsterpartiet bjöd in Lilla Parken. Ett 50-tal barn och vuxna fick se föreställningen ”Charlie och rymdäventyret”. Det var enligt (V)-ordföranden Niklas Andersson en spännande pjäs med mycket sång och musik om vänskap och människors lika värde. – Vi vill hjälpa till att fylla våra offentliga rum med kulturaktiviteter, stärka den sociala samhörighetskänslan och förgylla hösten för både barn och vuxna, säger Niklas Andersson, ordförande i Vänsterpartiet Märsta-Sigtuna.
Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.
Kulturnyheter Fredag den 2 maj öppnar årets vårsalong på Plåt-Pelles Kulturhus i centrala Sigtuna. Utställningen pågår till och med den 11 maj och presenterar verk från 25 konstnärer från hela landet.
Nöjesnyheter Märstarapparen 25 var tillbaka med ny musik under fredagen. Den 18 april släppte han singeln "Span", som beskrivs som en somrig och klubbvänlig låt med ett nytt sound inför sommaren.
Märstafolket Jorge Castro, tidigare boende i Märsta och numera verksam i Stockholm, har nominerats till det prestigefyllda priset Årets Nybyggare 2025, ett pris instiftat av H.M. Konung Carl XVI Gustaf.
Kulturnyheter Den 8 april arrangeras Internationella Romadagen i Sigtuna kommun med ett event i Kulturlänken i Märsta. Evenemanget, som börjar klockan 18, lyfter fram romsk kultur och de insatser som görs för att stärka romers delaktighet och inflytande i samhället.
Kulturnyheter Den 22 januari 2026 gästar komikern Özz Nûjen Märsta som en del av sin turné "Medborgare Nûjen". Föreställningen är hans tredje soloshow och kommer att framföras på 100 orter runt om i Sverige fram till valet 2026.
Kulturnyheter Den 7 februari släpper Märstarapparen 25 sin nya singel "Hör dig". Låten beskrivs som en skildring av en turbulent kärleksrelation där båda parter vill lämna men hålls kvar av den starka kärleken.
Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.
Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.
Kulturnyheter Sigtuna museum har i år lockat hela 142 936 besökare, en siffra som överträffar förra årets rekord på 106 924 redan i augusti. Med det imponerande antalet besökare placerar sig museet i nivå med storstädernas mest populära institutioner.