Foto: Daniel Iskander

Barn drabbades av vräkning

Tre barn drabbades av vräkningar i kommunen det första halvåret i år vilket är en minskning från 2017 men målet är att noll barn ska drabbas enligt ett beslut i regeringen 2008.

Fortfarande drabbas barn i Sigtuna kommun i samband med vräkningar, siffror från Kronofogden för det första halvåret 2018 visar att tre barn drabbades av vräkning, det är dock en klar nedgång från 2017 då tio drabbades. 2015-2016 var det noll barn som drabbades under motsvarande period. 2011 var det exempelvis sju barn som drabbades.

Totalt i länet var det 53 barn som drabbats av vräkning hittills i år, en ökning med åtta barn från 2017. 2012 var ett rekordår för länet med 92 drabbade barn.
– Vi vet inte säkert vad ökningen beror på. Men det är angeläget att kommuner och hyresvärdar fortsätter sitt gemensamma arbete för att förebygga vräkningar, säger Johan Krantz, analytiker på Kronofogden, i ett pressmeddelande.

2008 infördes en nollvision för vräkningar av barnfamiljer. Sedan dess har antalet drabbade barn dock minskat.
– Vårt mål är att så få barn som möjligt ska bli berörda av en vräkning. Här är en tidig dialog mellan hyresvärd, socialtjänst och den berörda familjen något som vi vet ger effekt, säger Johan Krantz.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening