Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Badhusen stänger över jul och nyår

Både Midgårdsbadet och Sigtuna Fritidscenter stänger för allmänheten från och med idag, 23/12.

Som en del av de nya restriktionerna som kommunen infört kommer Midgårdsbadet och Sigtuna Fritidscenter att stänga till och med 16:e januari. Samtliga simkort pausas, likaså träningskort om man har det på Midgårdsbadet. Midgårdsbadet kommer dock ha öppet för invånare som av medicinska eller rehabskäl har behov av sim- och rehabiliteringsträning. Skola och föreningar påverkas inte heller av stängning. Syftet med städningen är alltså att minska risk för spridning av covid-19 i kommunens lokaler.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening