Marie Axelsson ger tummen upp till Kommunstyrelsens bifall av hennes förslag om lustgasförbud. Foto: Insändarbild
Axelssons motion om lustgasförbud får stöd
Kommunstyrelsen har ett viktigt steg i kampen mot missbruk av lustgas genom att bifalla Socialdemokraternas motion om förbud mot dess användning i berusningssyfte. Förslaget, framlagt av Marie Axelsson (S), har stöd från kommunstyrelsen, där Moderaterna har majoritet tillsammans med Sverigedemokraterna, Kristdemokraterna och Samling för Sigtuna.
Oppositionsråd Marie Axelsson (S) uttryckte sin glädje över att förslaget fick godkännande: ”Beslutet idag är avgörande för att minska riskerna för allvarliga konsekvenser som kan uppstå vid lustgasanvändning. Genom att förbjuda användningen på offentliga platser tar kommunen ett ansvar för att skydda våra ungdomar,” säger Axelsson.
Det ökade missbruket av lustgas innebär allvarliga risker för de som använder det, och beslutet att förbjuda användningen på platser som idrottsanläggningar, badplatser och skolgårdar är en nödvändig åtgärd för att minska dessa risker och främja en säkrare miljö för alla kommuninvånare. Förslaget, som har fått stöd av kommunpolisen, gör det möjligt för polisen att beslagta lustgastuber.
Förslaget kommer nu att tas upp i kommunfullmäktige den 23 maj för vidare behandling.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.