Marie Axelsson (S), oppositionsrådFoto: Insändarbild/Socialdemokraterna
Mattias Askerson (M), ordförande i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämndenFoto: Henrik Nero/Moderaterna

Axelsson kritiserar kommunledningen för ökad arbetslöshet

Socialdemokraterna anser att utvecklingen av arbetslösheten i kommunen är skrämmande och onödig: - Så går det när Sigtuna kommun har en kommunledning som skär ned på våra tidigare fungerande kommunala arbetsmarknadsåtgärder, säger Marie Axelsson (S), i ett pressmeddelande.

märsta.nu rapporterade förra om att arbetslösheten ökar i kommunen. Nu får kommunledningen kritik för hur de agerar i arbetsmarknadsfrågor:
– Minskade resurser på jobbcenter gör att färre hittar vägen till jobb. Detta är en utveckling, som kommer att kosta kommunen mer pengar i form av utbetalningar av försörjningsstöd. Alltså har kommunledningens nedskärningar lett till kostnader och inte någon effektivisering. Dock är det den mänskliga kostnaden som oroar mig mest. Inget barn ska behöva växa upp i ett hushåll där ingen arbetar, säger oppositionsrådet Marie Axelsson (S).

Axelsson kallar utvecklingen för tråkig men inte oväntad.
– Trygghetsarbete består inte bara av ordningsvakter och övervakningskameror. Vi socialdemokrater vill bygga en trygg kommun där alla har jobb och kan betala sin egen bostadskostnaden.

”Regeringens ansvar”
Utbildnings- och arbetsmarknadsnämndens ordförande Mattias Askerson (M) pekar på att kommunen har färre invånare i utanförskap och bidragsberoende än under S-ledningens tid. Men han menar att ansvaret för att få folk i arbete i huvudsak vilar på staten.
– S/MP-regeringen har slösat bort en högkonjunktur med symbolpolitiska reformer som både är dyra och ineffektiva. När konjunkturen nu vänder har viktiga reformer för fler i arbete och färre i utanförskap uteblivit och vi ser siffrorna gå åt fel håll. Det är beklagligt.

Borde jobba gemensamt
Askersson tycker att Marie Axelssons argumentation om att det är kommunledningens fel med ökad arbetslöshet är beklaglig. Han hade hoppats att hon tillsammans med kommunledningen kunnat driva på regeringen i en mer ”sigtunavänlig” riktning. Istället menar han på att hon populistiskt pekar på kommunledningen i frågor som egentligen ägs av staten, något som hon bör vara medveten om eftersom hon är fd. riksdagsledamot.
– Alliansmajoriteten fortsätter föra en politik för fler i arbete och färre Sigtunabor i utanförskap, det som fattas nu är en regering som gör likadant, säger Mattias Askersson (M).

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening