Foto: Swedavia/Daniel Asplund

Avtal om amerikansk säkerhetskontroll på Arlanda har tecknats

Under fredagen tecknade Sverige och USA ett avtal om så kallad Preclearence som innebär att amerikansk säkerhetskontroll genomför redan på Arlanda.

Undertecknandet skedde av inrikesminister Anders Ygeman på den amerikanska ambassaden i Stockholm. Nu kan därmed ombyggnationen och anpassningen för preclearence inledas på Arlanda. Ritningar för Pir F ska vara klara, det handlar om den nedersta våningen som ska användas för amerikansk personal. Ombyggnaden väntas ta 1-1,5 år.

Arlanda blir blott den andra flygplatsen i Europa med preclearence, tidigare finns detta i Dublin. I praktiken innebär det att det blir som att göra en amerikansk inrikesresa redan från Arlanda. Man kan därefter passera säkerhetskontrollen i USA utan att gå igenom den omfattande kontrollen som görs för andra resenärer. Med preclearence kan flygbolag locka med lägre priser och smidigare resa från Arlanda.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening