Foto: Genrebild

Avrådan från att äta fisk fångad i Oxundasjön och Rosersbergsviken kvarstår

Det avråds fortfarande från att äta fisk från Oxundasjön mellan Rosersberg och Väsby.

Flera gånger om de senaste åren har kommunerna i Upplands-Väsby och Sigtuna avrått från att man ska äta fisk fångad i Oxundasjön mellan Rosersberg-Väsby. Det kvarstår nu sedan den senaste mätningen visar på höga halter av PCB i fisk fångad i Oxundasjön och Rosersbergsviken. Halterna överskrider Livsmedelsverkets riktvärden för saluföring av fisk.

En plan för att sanera Oxundasjön håller på att utarbetas, men innan dess måste föroreningarnas risker vägas mot kostnaderna. PCB är totalförbjudet sedan 1995 och det är främst gamla utsläpp som ligger bakom gifthalterna i sjöarna.

Fler vårdbesök och kortare väntetider i Stockholmsvården under 2024

Politik Region Stockholm rapporterar en ökning av vårdinsatserna under 2024. Enligt årsredovisningen som antogs av regionstyrelsen på tisdagen genomfördes totalt 649 000 fler vårdbesök jämfört med året innan – både i offentlig och privat regi. – Stockholmarna får mer vård än tidigare och väntetiderna har minskat. Det är ett styrkebesked, säger finansregionrådet Aida Hadžialić (S).

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening