Foto: Genrebild

Avrådan från att äta fisk fångad i Oxundasjön och Rosersbergsviken kvarstår

Det avråds fortfarande från att äta fisk från Oxundasjön mellan Rosersberg och Väsby.

Flera gånger om de senaste åren har kommunerna i Upplands-Väsby och Sigtuna avrått från att man ska äta fisk fångad i Oxundasjön mellan Rosersberg-Väsby. Det kvarstår nu sedan den senaste mätningen visar på höga halter av PCB i fisk fångad i Oxundasjön och Rosersbergsviken. Halterna överskrider Livsmedelsverkets riktvärden för saluföring av fisk.

En plan för att sanera Oxundasjön håller på att utarbetas, men innan dess måste föroreningarnas risker vägas mot kostnaderna. PCB är totalförbjudet sedan 1995 och det är främst gamla utsläpp som ligger bakom gifthalterna i sjöarna.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening