Vilokan invigde sin anläggning i Arlanda 2018Foto: Vilokan

Avisningsvatten och glykol återanvänds-Minskar Arlandas klimatavtryck

När rent vatten börjar bli allt mer av en bristvara så ser Vilokan till att vatten som avisar flygplanen kan återanvändas.

Vilokans anläggning på Arlanda återvinner vatten och glykol ur vätskan från inte bara Arlanda utan tretton andra svenska flygplatser. De renas från tungmetaller och glykol. Verksamheten är lönsam för alla parter och på två och ett halvt år har den sänkt flygplatsernas utsläpp med motsvarande 26000 ton koldioxid, det bara genom att återanvända råvaror.

Vilokan har kunnat expandera verksamheten till andra flygplatser i världen. Man driver en rad samarbeten med globala aktörer kring återvinning av vatten och lösningsmedel.
– Framsynta industrier vill ta ansvar för rent vatten, ren luft, säker arbetsmiljö och säkra produkter. Då är det smart att återanvända de resurser de redan har. Det är absurt att använda dricksvatten till industriprocesser och sedan inte ta tillvara på avloppsvattnet, säger Lars Rosell, medgrundare av Vilokankoncernen.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Wolt lanseras i Sigtuna och Märsta

Näringsliv Den digitala handelsplattformen Wolt etablerar sig i Sigtuna och Märsta, vilket gör det möjligt för invånarna att få mat, livsmedel och andra varor levererade till dörren inom 30 minuter.

Stjärnkrögare etablerar i McDonalds gamla lokaler

Näringsliv En ny restaurang kommer att etableras i Arlandastad, där snabbmatskedjan McDonald’s tidigare hade verksamhet. Bakom satsningen står en välkänd stjärnkrögare, vars identitet ännu inte har offentliggjorts. Restaurangen väntas öppna i början av 2026.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening