Ett flertal personer åtalas nu efter en aktivistattack i höstas på Aranda flygplats.
Det var i slutet av oktober som ett flertal personer klev på flygplan som skulle lämna Arlanda och där vägrade sätta sig ner när de beordras till det av kabinpersonal. Istället började personerna högläsa texter hålla upp banderoller. Fyra personer åtalas för attackerna på Arlanda för brott mot luftfartslagen, en av personerna åtalas även för våldsamt motstånd då han satt sig motvärn i samband med polisens ingripande och försvårade därmed gripandet.
Nyheter Sigtuna kommun deltar i årets Almedalsvecka i Visby och kommer den 26 juni att arrangera två seminarier med fokus på Arlandas utveckling, infrastruktur, kompetensförsörjning och tillväxt i Arlandaregionen.
Nyheter Sigtuna kommun vill nu göra det enklare för invånare att anmäla om de ser olaglig hantering av avfall. Det kan till exempel handla om skräp som dumpats i naturen, farliga jordmassor eller att någon eldar avfall.
Nyheter Pendlarparkeringen på Västra Bagngatan upphör den sista juni i år. Kommunen har hyrt platserna av SigtunaHem som nu behöver ytan för parkering åt sina hyresgäster.