Kommunfullmäktige valde på tisdagen Mattias Askerson (M) till ny KSO efter partikollegan Olov Holst.
Under kommunfullmäktiges möte den 17 december valdes Mattias Askerson (M) till ny ordförande för kommunstyrelsen i Sigtuna. Han efterträder Olov Holst, som i höstas meddelade sin avgång för att ge sin efterträdare tid att etablera sig inför valet 2026.
Mattias Askerson tillträder sin nya roll den 1 februari 2024 och uttrycker stor tacksamhet för förtroendet.
– Vald till kommunstyrelsens ordförande – stort tack! Det är med stor ödmjukhet och mycket energi som jag tar mig an det främsta uppdraget man kan ha som kommunpolitiker. Jag lovar att göra mitt yttersta för att fortsätta på inslagen väg och göra Sigtuna till en av landets bästa kommuner, säger han.
Olov Holst lämnar rollen efter flera år som kommunstyrelsens ordförande. Mattias Askerson ser fram emot att bygga vidare på hans arbete och stärka kommunens utveckling.
Nyheter Antalet personer i Sigtuna kommun som får sin försörjning från arbetslöshetsersättning ökade med 28 procent under förra året, enligt ny statistik från SCB.
Notiser En bojkott av de stora livsmedelskedjorna mobiliseras på sociala medier under vecka 12, samtidigt som en omfattande kartläggning av Ica-priser har genomförts.
Notiser Från och med den 18 februari 2025 skärps reglerna för eldning av trädgårdsavfall. Enligt den nya lagen måste fastighetsägare i första hand kompostera eller lämna sitt avfall till en återvinningscentral.
Notiser Hösten 2026 slår JENSEN upp dörrarna till en ny grundskola för F–9 i Steninge, Sigtuna kommun. Skolan har redan väckt stort intresse och har närmare 500 elever i kö.