Här brottas artisten ner på ArlandaFoto: Skärmdump/Vera Carlbom
Artist anmälde Arlandapolisen – Utredning läggs ner
Artisten Zacharias Zachrisson som brottades ner av Arlandapolisen får ingen vidare handläggning av sitt fall då utredningen lagts ner rapporterar Aftonbladet.
För några veckor sedan brottades artisten Zacharias Zachrisson ner på Arlanda av Arlandapolisen. Detta efter att han ska betett sig avvikande. Nu läggs förundersökningen ner gällande poliserna rapporterar Aftonbladet. – Det känns inte rättvist och jag känner att jag inte blivit lyssnad på i min upplevelse av händelsen. Jag känner mig ganska förvånad och maktlös vilket gör mig frustrerad, uppger han för Aftonbladet.
Beslutet kommer att överklagas och hans advokat begär omprövning. Det finns vittnen som bör höras enligt hans advokat. Zachrisson släpptes av i Märsta efter att han brottats ner av polisen. Hans flickvän spelade in händelsen som fick stor spridning på Facebook. Polisen hävdar enligt Aftonbladet att han inte ville eskorteras ut självmant, därför fick man lägga ner honom och förse honom med handfängsel. Zachrissons avvikande beteende ska vara att han låg på en bänk och saknade bagage. I och med att Arlanda är skyddsobjekt får man också kontrollera vittnen om det finns misstanke om brott.
Nyheter Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Nyheter Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Nyheter Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.