Arlanda vann i Uppsala

FC Arlanda vann i premiären mot IFK Uppsala med 1-0 efter mål av nye Aliemamu Samura.

FC Arlanda inledde Division 3 med seger. Detta efter att nye Aliemamy Samura gjort matchens enda mål i 20:e minuten. I andra halvlek var det länge ställningskrig utan några heta chanser, Maik Aslan drabbades av en utvisning sedan han dragit på sig sin andra varning med tio minuter kvar. Det var i en omställning som Aslan kom fel in och stoppade ett lovande anfall för IFK Uppsala. Arlanda lyckades dock freda sig resten av matchen och kammade hem tre poäng. För Aslans del blir det nu sommarlov då han per automatik är avstängd i nästa omgång mot Syrianska IF Kerburan. Därefter är det sommarlov fram till i början av augusti.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening