Jackie ArklövFoto: POLISENStorboda anstalten i RosersbergFoto: Jamshid Jamshidi
Arklöv drack öl på permission i Rosersberg
Livstidsdömde polismördaren Jackie Arklöv fick permission i Rosersberg för att promenera och handla läsk men drack öl istället, rapporterar Expressen.
Enligt Expressen beviljades polismördaren Jackie Arklöv permission i Rosersberg. Han ville promenera, fika, handla tidningar och boka tid för massage. Anstalten Storboda där han sitter beviljade honom permissionen för att promenera men inte massage.
Han anmäldes dock för misskötsamhet under permissionen skriver tidningen. Arklöv ska ha köpt och druckit lättöl istället för läsk. Han hann ta en och en halv klunk innan vårdarna tog ölen ifrån honom. Anledningen till att han anmäldes var att han inte följde de regler som gällde under permissionen. Dock anser Kriminalvården inte att han misskött sig och därför avskrivs ärendet. Det stod nämligen inget om att han var förbjuden att dricka alkohol i permissionen.
Anstaltschefen Petter Wåhlberg säger till Expressen att alkoholförbud normalt meddelas om en intagen har eller tidigare haft missbruksproblem eller om den intagnas brottslighet är alkoholrelaterad. Akrlöv är dömd till livstids fängelse för polismorden i Malexander 1999. Han har sökt om tidsbestämt straff men fått avslag.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.