Foto: Genrebild/märsta.nu
Internationella Engelska skolan i Sigtuna stadsängarFoto: Illustration/Sigtuna stadsängar

Årets första KF: Debatt om bibliotek och Engelska skolan

Årets första kommunfullmäktige genomfördes på torsdagen och bland annat diskuterades biblioteksfrågan i Valsta samt Internationella Engelska skolans etablering i Sigtuna.

Kommunfullmäktige fattade beslut om avgiftsbefrielse för markupplåtelse för exempelvis torghandel och uteserveringar, något som märsta.nu tidigare rapporterat om. Exploateringsavtal gällande brandstationen i Tullen samt Murarbo etapp 2 klubbades också.

Men det var de ”informella” ärendena som bidrog till debatten. Socialdemokraterna hade väckt frågor om bibliotekets framtid i Valsta samt att etableringen av Engelska skolan påverkar kommunens övriga skolor och den kommunala ekonomin. Axelsson menade att många elever valt att lämna den kommunala skolan och att etableringen av IES kostar kommunen en summa som motsvarar 14 lärartjänster.

Svaret levererades av Pernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden, som sa att det var glädjande att Engelska skolan vill etablera sig i kommunen och att responsen varit positiv. Bergqvist menade vidare att etableringen skapar en mångfald av inriktingar och pedagogik, hon ser även fram emot att samarbeta och utbyta erfarenheter med dem. Utöver det pedagogiska har etableringen positiv effekt för den kommunala skolan i form av att paviljonger nu kan avvecklas runt om i kommunen och att skolbyggnader kan användas för det elevantal de är till för.

Marie Axelsson var orolig för att kommunens slutsumma för etableringen kan sluta en bra bit över de fem miljoner som kommunen avsatt för en omställningsfond för de kommunala skolorna som tappar skolpeng när elevunderlaget blir mindre.

Socialdemokraterna lyfte via Marie Axelsson även frågor om skolbibliotek samt folkbibliotek i Valsta i framtiden. Detta med anledning av att Valsta bibliotek ska göras om som märsta.nu rapporterat om. Lars Björling (SfS), ordförande i Kultur- och fritidsnämnden, svarade att det finns ett folkbibliotek i kommunen och det finns även filialbibliotek i Rosersberg och Sigtuna. Även Valsta bibliotek omfattas av att vara en del av biblioteken. Men Björling menade att biblioteket inte fungerar i nuvarande form där det varit problematiska förutsättningar med lokalen Mimers källa, att man försökt flytta in Trygghetscenter för att främja besök.
– Det behövs aktiviteter som lockar till läsning, det är för tidigt att svara på frågan om det finns folkbibliotek i Valsta i framtiden.

Debatten var stundtals intensiv, Axelsson kallade Björlings slutsatser och argumentation för lögn då han sa att det inte fungerade under S-tiden, Björling kallade Axelssons agerande just nu för krokodiltårar.

Debatten fortsatte även kring huruvida det ska finnas skolbibliotek eller inte. Där välkomnade Pernilla Bergqvist (L) engagemanget i frågan, men det hela landade även i att Valsta som område förlorar ett bibliotek som ungdomar går miste om. Pernilla Bergqvist trodde att det som Kultur- och fritidsnämnden planerat för Valsta bibliotek fungerar samt att det finns lösningar online samt att man håller på att bygga upp bibliotek i förskolan.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Nyheter Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

Nya medlemmar i Liberalernas styrelse

Nyheter Helen Kavanagh Berglund är nytt tillskott i Liberalernas styrelse under 2025. Anders Eriksson kvarstår som ordförande och Pernilla Bergqvist är alltjämt med i styrelsen.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Nyheter Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

kommunfullmäktige

Förslag om foodtruck-hållplats på Hamnplan i Sigtuna

Nyheter Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) föreslår att Hamnplan i Sigtuna ska kunna användas som en plats för foodtrucks. Förslaget kommer efter att kommunen tidigare beslutat att avbryta planerna på en restaurang på platsen.

22,7 miljoner kronor till förskolor i kommunen

Nyheter Regeringen har beslutat att förstärka statsbidraget för kvalitetshöjande åtgärder i förskolan, och Sigtuna kommun får ta del av 22,7 miljoner kronor. Pengarna ska användas för att förbättra kvaliteten och skapa en mer likvärdig utbildning för barnen.

200 ungdomar kan få sommarjobb

Nyheter Sommaren är ett drygt ett halvår bort men ett beslut från i mitten av december innebär att cirka 200 ungdomar i kommunen kan erbjudas sommarjobb.

Windefalk kliver av som gruppledare

Nyheter Miljöpartiets veteranpolitiker Karolina Windefalk kliver av som gruppledare. Ersätter gör Lowe Börjesson som suttit i fullmäktige under hela mandatperioden.

Blivande KSO vill se nationell samling för Arlanda

Nyheter Arlanda flygplats är avgörande för både Sverige och Stockholmsregionens konkurrenskraft och tillgänglighet, men utvecklingen går för långsamt jämfört med den danska flygplatsen Kastrup. Det menar Mattias Askerson, lokalpolitiker från Sigtuna, som lyfter behovet av en nationell strategi för att stärka Arlanda.

EXTRA

Askerson föreslås efterträda Holst

Nyheter Mattias Askerson föreslås ta över efter Olov Holst som kommunstyrelsens ordförande i februari: - Det är med stor ödmjukhet som jag tar över stafettpinnen efter Olov. Jag lovar göra mitt yttersta för att fortsätta på inslagen väg och göra Sigtuna till en av landets bästa kommuner, säger Mattias Askerson (M) i ett uttalande.

Hoten mot Holst

Justitieministern lägger fram nytt lagförslag

Nyheter I veckan gick Olov Holst (M) ut i media och berättade om hoten mot honom under 2021 samt att det rådde oklarheter kring vem som skulle stå får hans säkerhet. Nu tydliggör regeringen att lokalpolitiker ska skyddas på samma sätt kommuner och regioners anställda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening