Foto: Peter Kroon/Arbetsförmedlingen

Arbetslösheten ökade med fyra procentenheter

Ett år med coronakrisen innebär att Sigtuna kommuns arbetslöshet gått upp med nästan fyra procentenheter.

På ett år har arbetslösheten i kommunen ökat med 3,8 procentenheter till 11,8 procent av arbetsför befolkning mellan 18-64 år. Bland utrikesfödda är nu var femte arbetslös, en ökning med nästan fem procentenheter. Ungdomsarbetslösheten i kommunen uppgick till exakt densamma som den totala arbetslösheten, 11,8 procent vilket är +3,3. Totalt är drygt 3100 kommuninvånare som står till arbetsmarknadens förfogande arbetslösa. Det är 25:e månaden i följd som arbetslösheten ökar i kommunen. Länssnittet är 8 procent.

Källa: Newsworthy som sammanställt siffror från Arbetsförmedlingen

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening