Foto: Peter Kroon/Arbetsförmedlingen

Arbetslösheten minskar kraftigt

Arbetslösheten i kommunen minskade kraftigt i november, hela var tredje som var arbetssökande 2020 är borta från Arbetsförmedlingen.

De öppet arbetslösa i kommunen minskade med cirka 30 procent i november jämfört med för ett år sedan. 2020 i november var det nästan 2200 öppet arbetslösa, nu är det 1485. Antalet jobbplatser ökar också rejält, från 261 för ett år sedan till 842 idag, en ökning med 222 procent. Dock har Sigtuna kommun en stor andel utrikesfödda bland de arbetslösa, 1100 av de totalt 1485 personerna.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening