Efter en topp i antalet coronafall har fallen minskat kraftigt de senaste tre veckorna.
Coronapandemin är inte över utan det rapporteras fortfarande in fall i både kommunen och landet. Tidigare i veckan gick Region Stockholm ut med att 265 personer vårdades på sjukhus med covid-19. – Vi ser en fortsatt nedgång i antalet invånare som väljer att vaccinera sig vilket inte är bra. Jag vill uppmuntra alla över 18 år att ta emot de erbjudanden om vaccin som ges, sa Johan Bratt chefläkare i Region Stockholm.
Vecka 39 var det en topp i kommunen med 129 nya fall av covid-19 men det sjönk omgående till låga nivåer för vecka 40-42 där antalet nya fall var 7-8 stycken.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.