Anställda: Öppna dörrar i Arlandas gränskontroll

Arlandas gränskontroll får ny kritik från anställda som likställer Sverges gränskontroll med öppna dörrar, rapporterar Radio Stockholm.

Arlandas gränskontroll har tidigare kritiserats som märsta.nu rapporterat om. Nu kommer kritik igen, denna gång från anställda som vittnar om allvarliga brister och liknar inpassagen till Sverige vid ”öppna dörrar” skriver Radio Stockholm. Kritiken tillbakavisas dock av Patrik Engström, chef för gränspolissektionen vid polisens nationella operativa avdelning. Han menar dock att situationen fortfarande är allvarlig men att man vidtagit en massa åtgärder.

Allvaret handlar om att det inte finns tillräckligt många gränspoliser vid landets inpassager, däribland Aranda. Den personal som finns saknar kompetens om brister i riskanalys enligt Radio Stockholm. Patrik Engstöm menar att det behövs 500 nya gränspoliser och att man nu är i färd med att rekrytera 100 nya medarbetare.

Det beräknas dock ta fem år innan säkerhetsbristerna vid landets gränskontroller är åtgärdade:
– Att utbilda medarbetare tar tid. Man kan inte ta bort alla medarbetare ur verksamheten och utbilda dem samtidigt, för då stannar verksamheten upp. Det kommer att ta ta tid, det finns ingen quickfix för att lösa detta, uppger Engström för Radio Stockholm.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening