Annika Bröms i WingsFoto: Pressbild

Annika utses till Årets ungdomsledare

Kultur- och fritidsnämnden har utsett Wings Annika Bröms till Årets ungdomsledare: - Med ett ständigt leende på läpparna och en smittsamt positiv inställning ser Annika till att alla barn som vill, får spela ishockey eller lära sig att åka skridskor, lyder motiveringen.

Annika Bröms får priset som Årets ungdomsledare av Kultur- och fritidsnämnden. Annika Bröms ligger bakom Wings Hockeyskola och Skridskoskola. Hennes insats har inte gått politikerna förbi som nu prisat henne i konkurrens med hundratals andra ungdomsledare i Sigtuna kommun:
-Med ett ständigt leende på läpparna och en smittsamt positiv inställning ser Annika till att alla barn som vill, får spela ishockey eller lära sig att åka skridskor. Hon gör det på ett sätt som får barnen att känna sig trygga och välkomna och föräldrarna att verkligen vilja åka till ishallen på lördagsmorgnar, lyder motiveringen.

Bor i Sigtuna
Annika Bröms är 44 år och bosatt i Sigtuna, till vardags är hon även regionchef för branschorganisationen Svenskt Näringsliv. Den senaste säsongen har Wings Hockeyskola lockat 130 barn. Skridskoskola för alla vände sig till barn mellan 5-8 år som under 10 veckor fick åka skridskor i Pinbackshallen. Hon har också fått in 50 000 kronor i bidrag från GeBortTillSport som gjorde skridskoskolan möjlig.

Hyllas på Föreningsgalan
Bröms får nu 10 000 kronor och kommer att hyllas i samband med Föreningsgalan 8:e maj. Syftet med priset till Årets ungdomsledare är att uppmärksamma goda förebilder i kommunen inom föreningsliv och kultur:
– Den största belöningen för allt arbete de lägger ner tror jag är glädjen de känner genom att vara med i ett sammanhang och att förbättra sin förmåga, uppger Lars Björling (SfS), ordförande i Kultur- och fritidsnämnden.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening