Anne-Lee Holm, tvåa från vänster, i Svenska Gymnastikförbundets styrelseFoto: Pressbild

Anne-Lee Holm väljs in i Gymnastikförbundets styrelse

I samband med Svenska Gymnastikförbundets förbundsmöte nyligen så valdes Anne-Lee Holm från SMGK in i styrelsen som ledamot.

Svenska Gymnastikförbundet har valt en styrelse där Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs verksamhetsledare Anne-Lee Holm ingår.
– Vad jag vill bidra med till förbundet är att jobbar för att alla barn och ungdomar ska kunna hitta rörelseglädjen och kunna vara med och välja på vilken nivå man vill träna och/eller tävla. Det egna drivet ska vara ledande och inte vad man kan i form av rörelser. Gympa för alla, träning hela livet!
Anne-Lee har bred erfarenhet från gymnastiken där hon varit engagerad i flera olika delar som artistisk gymnastik, truppgymnastik, familjegympa, barngympa och från ungdomar inom både bredd och trupp samt gruppträning för vuxna.
– Även min erfarenhet från utlandstjänster och den erfarenheter jag samlat på mig gällande kulturella skillnader var ett pluss.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening