Rosersbergs IK fortsätter att ha det tufft i fotbollsserien efter att ha förlorat med 4-0 mot Vaksala. Detta var Rosersbergs IK:s andra förlust i rad och laget har nu hamnat näst sist i tabellen.
Matchen började relativt jämnt, men Vaksala tog ledningen sent i första halvlek efter att ha utnyttjat en målchans. I andra halvlek gick det snabbt utför för Rosersbergs IK, då Vaksala satte tre mål tidigt och fick en komfortabel ledning. Rosersbergs IK hade svårt att komma tillbaka och förlorade till slut med 4-0.
Det var en besvikelse för Rosersbergs IK, som nu behöver hitta nya strategier för att förbättra sitt spel och få fler poäng i kommande matcher. Vaksala å andra sidan var nöjda med sin seger och fortsätter att kämpa i toppen av tabellen. Detta resultat betonar vikten av att hålla fokus och prestera på en hög nivå under hela matchen för att undvika tunga förluster.
kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.
Handboll Skånela såg länge ut att gå mot seger i toppmötet mot Tyresö i damallsvenskan, men efter en dramatisk avslutning blev det i stället en bitter förlust med 35–36.
Handboll Skånela förlorade den viktiga bortamatchen mot GUIF Eskilstuna i herrallsvenskan och riskerar nu direktnedflyttning. Förlusten innebär att avståndet till en kvalplats ökar till sju poäng med endast fyra omgångar kvar.
Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.
Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Handboll Skånela kommer i samband med sin match mot Kristianstad att uppmärksamma psykisk ohälsa. Alla intäkter från matchen går till Skånelafonden som finansierar föreningens samhällsinsatser.
Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
kampsport Sigtuna Budoklubb ka räkna hem två bronsmedaljer från årets svenska mästerskap i judo, efter starka insatser av klubbens deltagare Chinzorig Odhkhuu och Simon Fellin.