Äldre personer över 80+ kommer att vara en större del av befolkningen redan till 2025 i Sigtuna kommun: - Att människor lever längre och friskare liv är i grunden glädjande, men kommunerna måste naturligtvis planera och investera för att möta behovet av välfärd, säger Fredrik Torehammar, näringspolitisk expert på Stockholms Handelskammare.
Stockholms län kommer att växa med 340 000 personer till 2025, en betydande del av dessa är äldre över 80 enligt en rapport som Stockholms Handelskammare tagit fram. Till 2025 kommer Sigtuna kommun växa med 7829 invånare, 928 av dessa kommer att vara 80 år eller äldre. En ökning av åldersgruppen med 59 procent jämfört med idag.
Stockholms Handelskammare menar att dagens behov av äldreomsorg inte räcker till och att platserna måste bli fler i hela länet: – Dagens kapacitet kommer inte vara tillräcklig redan om några år och kommunerna kommer behöva möta en ökad efterfrågan av äldrevård och sjukvård. Det driver så klart på behovet av att både investera i fler fysiska byggnader och att trygga kompetensförsörjningen, säger Fredrik Torehammar.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.