Kommunens fritidsgårdar besöks av allt fler ungdomar: - En vanlig fredagseftermiddag på Ungdomens Hus har vi mellan 50-100 ungdomar och övriga dagar brukar det variera mellan 40 till 70 besökare, säger Jens Storm, chef för Ung i Sigtuna.
Fritdsgårdarna har ökat sitt besöksantal med nästan 300 procent enligt ett pressmeddelande från Sigtuna kommun. Det är dessutom lika många killar som tjejer som besöker fritidsgårdarna i Sigtuna, Märsta och Valsta. – Det är våra kompetenta och lyhörda fritidsledare som med sitt dagliga arbete har skapat den här positiva utvecklingen. Vi jobbar mycket med delaktighet och trygghet i verksamheten och jag tror ökningen till stor del beror på det, uppger Jens Storm, chef för Ung i Sigtuna.
För att öka delaktigheten har man ökat utbudet på fritidsgårdarna, exemplevis som pizzabakning och öppen scen i Märsta. I Sigtuna har det inletts samarbete med S:t Olofs skola och lokala föreningar med Brobygget finns i Sigtuna Fritdscenter. I Valsta jobbar man med skapande och återbruk samt samarbete med Kulturksolan: – Vi jobbar ihärdigt vidare och kommer under februari att genomföra en enkät riktad till ungdomar som idag inte finns i vår verksamhet. Min förhoppning är att det kan ge oss viktig kunskap som vi kan använda för att göra våra mötesplatser attraktivare för ännu fler unga, avslutar Jens Storm.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.