Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Alla helgons dag i Husby

Alla helgons dag uppmärksammades i Husby Kyrka på lördagen

Det är alla helgons helg och i Husby-Ärlinghundra kyrka uppmärksammades Alla helgons dag med minnesstund och ljusinstallation. Det var även fullt med ljus på gravarna från anhöriga som ville minnas och hedra sina avlidna. På söndag fortsätter helgen med Alla själars dag med minnesgudstjänster i Märsta pastorats kyrkor.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

ADAAM släpper nytt

Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening