Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Äldreliga greps – Slog till i Sigtuna

En lika som slagit till mot äldre vid butiker runt om i Sverige, bland annat i Sigtuna, har åkt fast.

Två personer som misstänks för ett flertal olika brott utanför butiker runt om i landet har gripits rapporterar Expressen. Det rör sig om en rad grova egenmäktiga förfaranden och grova bedrägerier. Enligt tidningen har de varit ute på en landsomfattande turné som startade i somras. De som utsatts är äldre. Ett av stoppen blev Sigtuna. Personerna slog till utanför matbutiker bland annat.
– Vi förundersökningsbegränsar det inte, utan följer brottsligheten och läser anmälningarna på alla brott för att kunna koppla ihop det när det rör sig om seriebrott. Det här är seriebrott och grov organiserad brottslighet, säger Håkan Carlsson, chef för Polisens Circagrupp som utreder brott mot äldre, till Expressen

Listan av brottsplatser ska vara diger. Det rör sig om i stort sett likadant tillvägagångssätt. Gripandet ska ha skett i väst-Sverige.
– Vi följer de här ligorna och vill utreda så många brott som möjligt för att de äldre ska få upprättelse. Vi vill få stopp på det och lagföra dem, fortsätter Håkan Carlsson.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening